Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Szczecinku

 (Szczecinek • Neustettin) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Szczecinek • Neustettin:    Szczecin · Szczerba · Neustadt · Neustadt · Szczecin - Grabowo ·


nLokalizacja zamku na mapie Polskia wyspie jeziora Trzesiecko w XIII wieku istniał graniczny gród księstwa zachodniopomorskiego. W 1310 roku z inicjatywy księcia Warcisława IV rozpoczęto wznoszenie zamku. Nie zostało dotychczas wyjaśnione czy zamek Warcisława był murowany, jeśli tak to ograniczało się to do budynku mieszkalnego, a umocnienia grodu zostały tylko odbudowane. W zamku miał siedzibę namiestnik książęcy Arnold Dębicz. W tym samym czasie istniejąca wcześniej osada na stałym lądzie w pobliżu wyspy otrzymała prawa miejskie.
W 1356 roku zabudowania z czasów 
Zamek w Szczecinku
fot. ZeroJeden, IV 2005
Warcisława zostały rozebrane i prawdopodobnie z wykorzystaniem pozyskanego materiału wzniesiono nowy zamek, w pełni murowany. Początkowo powstało skrzydło na południowym krańcu wyspy od strony jeziora, a dziedziniec otoczono murem obwodowym, całość miała plan zbliżony do prostokąta. Budynek mieszkalny miał tylko jedną kondygnację, był też płytko podpiwniczony. Brama wjazdowa znajdowała się od strony miasta, czyli od północy, z niej na stały ląd prowadził drewniany most na palach.
Budowę tego założenia prowadzono do 1364 roku. Przesunięcie się granicy z państwem krzyżackim, przez co zmalała rola obronna Szczecinka, doprowadziło do chwilowego wstrzymania dalszej budowy. Do końca XIV wieku wznowiono jednak prace i wybudowano jeszcze drugą kondygnację głównego skrzydła. Prawdopodobnie podczas rozbudowy prowadzonej w latach 1459-1474 za czasów księcia Eryka II wzniesiono północne skrzydło, w którym znalazła się brama wjazdowa. Budynek ten miał trzy kondygnacje, a przy jego wschodnim narożniku znajdowała się czworoboczna wieża. W dokumentach pojawiają się późniejsze 
Zamek w Szczecinku
Plan pierwszego piętra i parteru zachowanego skrzydła zamkowego według Zbigniewa Radackiego [źródło]
nazwy skrzydeł, południowe to dom rycerski a północne nazywane jest bramnym.
Nie jest również jednoznacznie wyjaśniona geneza wieży nazywanej więzienną, która znajdowała się przy wschodniej ścianie domu rycerskiego. Grubość murów świadczyć może, że nie powstała w średniowieczu, można przyjąć, że pochodzi z przebudowy dokonanej w XVI wieku. Wieża ta była u podstawy cylindryczna o średnicy ponad 8 metrów, a wyższe jej kondygnacje miały plan kwadratu.
W latach 1606-1610 książę Filip II przebudował południowe skrzydło nadając mu cechy renesansowe, a w latach 1619-1623 książę Ulryk wzniósł nowe skrzydło północne w miejsce rozebranego. W latach 1690 i 1780 skrzydło południowe przebudowywano, a północne rozebrano w 1801 roku. W ciągu XIX i XX roku jeszcze kilkukrotnie przebudowywano ocalały budynek.
Po drugiej wojnie światowej w zamku znajdowało się schronisko turystyczne, obecnie budynek nie jest wykorzystywany.
Zamek w Szczecinku - Plan sytuacyjny średniowiecznego zamku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>] Zamek w Szczecinku - Plan zamku według Zbigniewa Radackiego, zakreskowane zachowane skrzydło  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>] Zamek w Szczecinku - Plan pierwszego piętra i parteru zachowanego skrzydła zamkowego według Zbigniewa Radackiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>] Zamek w Szczecinku - Panorama miasta z widokiem zamku. Rysunek na mapie Eilharda Lubinusa z 1618 roku Zamek w Szczecinku - Panorama miasta na litografii E.Sanne'a z 1846 roku Zamek w Szczecinku - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Szczecinku - Zamek w Szczecinku na zdjęciu z lat 1900-06 Zamek w Szczecinku - Zamek w Szczecinku na zdjęciu z lat 1905-10 Zamek w Szczecinku - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Szczecinku - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Szczecinku - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Szczecinku - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Szczecinku - Jedyne ocalałe południowe skrzydło zamku, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Szczecinku - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Szczecinku - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Szczecinku - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Szczecinku - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Szczecinku - Zamek w Szczecinku na zdjęciu lotniczym z 1930 roku








Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.