Polnische Burgen
Aktualität
Mitgliedsname:

Passwort:

Ich möchte heute eingeloggt bleiben

Neu anmelden
blank
blankLegnica - Wersja polska

Schloss in Legnica

 (Legnica • Liegnitz • Liegnitz • Lignica) 

Legende
blankAusflüge (Einloggen)blanktlo


Zamek Piastów w Lignicy
"Tygodnik Ilustrowany" 1875 nr 405


Nieopodal teraźniejszego dworca kolei żelaznej w Lignicy podróżnik spotyka wspaniały niegdyś zamek książąt z linii Piastów, obecnie siedzibę rządu królewskiego, gmach okazały, o dwóch wieżach, zbudowany z cegły nieotynkowanej, a przed nim misternie z kamienia ciosany portyk. Zabytek ten budownictwa dawnego, chociaż nie tak bogaty w ozdoby jak owa perła architektury piastowskiej w Brzegu, godzien jest jednak uwagi badacza,
U góry, w dwóch medalionach, widać popiersia budownika zamku, jednego z najznamienitszych władców śląskich, Fryderyka II, księcia na Lignicy i Wolawie (-1547), oraz drugiej jego żony Zofii (-1537), córki margrabiego Fryderyka na Anspachu i Zofii Kaźmirzówny, królewny polskiej, siostry Zygmunta Starego. Pomiędzy popiersiami tymi pomieszczony jest orzeł śląski, podtrzymywany przez dwa skrzydlate geniusze. Na nim wyryte godło: ?Słowo Boże trwa na wieki", pod spodem zaś imię księcia Fryderyka.
W przedziale między kolumnami, zbudowanymi w stylu pełnym swobodnej i wielce oryginalnej fantazji, nad którymi wspaniałe wznoszę się kapitele, oko przybysza, poprzez szeroko sklepione wrota, dosięga pierwszego dziedzińca zamkowego.
Sam zamek, chociaż w teraźniejszy metanie nie jest cały zabytkiem odległej starożytności, w znacznej bowiem części odbudowano go po pożarze przed laty kilkudziesięciu, nosi na sobie wyraźne cechy architektury XVI wieku Pierwociny jego sięgają nawet XII stulecia, a począwszy od połowy wieku XIII, po bohaterskiej śmierci Henryka Pobożnego, syna św. Jadwigi, w bitwie z Mongołami, stał się siedzibą książąt lignickich.
Dopiero Fryderyk II gmach ten ostatecznie rozszerzył, wykończył, a następnie ufortyfikował, lękając się zapewne napadu Turków (którzy w r. 1529 oblegali Wiedeń), tak iż Lignica, po Wrocławiu, stała się najsilniejszą warownią Śląska.
W późniejszych odbudowaniach i przystawkach starano się zachować wiernie charakter stylu wieku XVI, całość więc zamku, tak jak obecnie się przedstawia, uchodzić może za niezupełnie wprawdzie czysty, lecz wolny przynajmniej od pstrocizny wzór późnego gotyku i wczesnego renesansu.

Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.