Polskie zamki
Aktualizacja 2024-03-25
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Łagowie

 (Łagów • Logau) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polski XIII wieku istniały w Łagowie prawdopodobnie dwa grody. Gród na Górze Sokolej przestał funkcjonować w XIV wieku. W miejscu obecnego zamku na przełomie XIII i XIV wieku znajdował się gród lub zameczek, o którego umocnieniach obecnie nic nie wiadomo. W 1299 roku dobra łagowskie otrzymał jako lenno od książąt brandenburskich Albert von Klepzig. Około 1323 roku ród Klepzigów, który wcześniej przeszedł na stronę Śląska, utracił Łagów, który wrócił w granice Brandenburgii. Ówczesny władca Marchii Ludwik Wittelsbach w 1347 roku oddał w zastaw Łagów zakonowi joannitów, a nie będąc później w stanie wykupić oddanych włości zrzekł się do nich wszelkich praw.
W 1350 roku zakon rozpoczął budowę zamku w miejscu wcześniejszych umocnień, po podwyższeniu wyniosłości. Wzniesiono zbliżony do kwadratu czworobok murów obwodowych o wysokości prawdopodobnie około 12 metrów z bramą w skrzydle wschodnim oraz wieżą w narożniku południowo-wschodnim. Skrzydło mieszkalne zajmowało całą zachodnią kurtynę murów i miało wymiary 8x27 metrów. Budynek częściowo podpiwniczony od strony południowej mieścił w tej części refektarz, a w północnej kaplicę. W zamku miał siedzibę komandor zakonu, którym w 1372 roku był Henryk von Wedel.
Na przełomie XIV i XV wieku wzgórze otoczone zostało u stóp dodatkowym pierścieniem murów o wysokości dochodzącej do 9 metrów ze strzelnicami oraz dwoma bastionami od zachodu i północy.
Na początku 
Zamek w Łagowie
fot. JAPCOK, IV 2002
XVI wieku, za czasów komandora Liboriusa von Schapelowa, wzmocniono zamek nadbudowując wieżę do wysokości 24 metrów. W końcu XVI wieku wzniesiono jeszcze skrzydło północne. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek prawdopodobnie nieznacznie ucierpiał, był kilkukrotnie oblężony podczas prób odbicia go Szwedom, jednak nie został zdobyty. Remontując w drugiej połowie XVII wieku zamek dostawiono kolejne skrzydło południowe. Niewielkie przekształcenia miały jeszcze miejsce w ciągu XVIII i XIX wieku, ale nie zmieniły zasadniczo wyglądu zamku. Po rozbiorach Polski Łagów znalazł się w granicach Prus, a po rozwiązaniu w 1810 roku zakonu joannitów zamek przeszedł na własność państwową. Niedługo potem przeszedł na własność prywatną i przechodził przez ręce wielu rodzin. W 1842 roku wybuchł na zamku pożar, jednak szkody nie były poważne, zniszczoną kopułę wieży zastąpiono prowizorycznym dachem.
Po drugiej wojnie światowej zamek służył celom kulturalnym i turystycznym. Obecnie mieści się tu muzeum i hotel.
Zamek w Łagowie - Widok z wieży na północ, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Łagowie - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Łagowie - Zamek na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Łagowie - Zamek na przedwojennej widokówce Zamek w Łagowie - Zamek na przedwojennej widokówce Zamek w Łagowie - Zamek na przedwojennej widokówce Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na widokówce z 1914 roku Zamek w Łagowie - Dziedziniec zamku w Łagowie na widokówce z 1920 roku Zamek w Łagowie - Sala Rycerska zamku w Łagowie w 1930 roku Zamek w Łagowie - Wnętrza zamku w Łagowie w okresie międzywojennym Zamek w Łagowie - Dziedziniec zamku w Łagowie na zdjęciu z lat 1945-50 Zamek w Łagowie - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z okresu międzywojennego Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z 1902 roku Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z 1912 roku Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z 1922 roku Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z 1928 roku Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z 1930 roku Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z drugiego dziesięciolecia XX wieku Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z drugiego dziesięciolecia XX wieku Zamek w Łagowie - Zamek w Łagowie na pocztówce z przełomu XIX i XX wieku Zamek w Łagowie - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Łagowie - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Łagowie - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Łagowie - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Łagowie - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Łagowie - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Łagowie - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Łagowie - Plan zamku według Bohdana Guerquina 'Zamki w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=45&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(45);return false;'>źródło</a>] Zamek w Łagowie - Plan zamku według 'Architektura gotycka' Zamek w Łagowie - Przekrój wieży zamkowej według Zbigniewa Radackiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>] Zamek w Łagowie - Litografia H.Litzmanna z połowy XIX wieku z teki Alberta Dunckera





Pokaż na mapie



Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.