Polskie zamki
Aktualizacja 2024-03-25
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKoźmin - Česká verze

Zamek w Koźminie

  

Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

(opracowywane przez JAPCOKa)
Do tego zamku nie ma jeszcze dodanych legend

Legenda o księciu, krawczyku i o tym jak uniknąć madejowego łoża.


Było to w XVIII w, kiedy zamek koźmiński przeszedł w ręce Sapiechów. Książę Piotr Sapieha zasłynął jako dziedzic surowy i drobiazgowy, a kary przewidywał niewspółmierne do przewinień. Krążyły pogłoski, że w wieży zamkowej jest pomieszczenie, w którym stosował przemyślne tortury. Opowiadano sobie o madejowym łożu bano się panicznie księcia pana.
Razu pewnego postanowił książę Sapieha sprawić sobie nowy kontusz. Krawczyk, którego poprosił o uszycie kontusza miał nielada problem do rozwiązania. Materiał, jaki dostał od księcia nijak nie mógł starczyć na cały kontusz, ale Sapieha tyle materiału mu dał i jeszcze zobowiązał go do uszycia stroju w trzy dni. Alternatywą było madejowe łoże w wieży zamkowej. Krawczyk już bał się o swoją skórę. Uratować go mógł tylko jakiś fortel.
Po chwili zastanowienia skoroił kontusz, ale bez wylotów. Uszył go i zaniósł księciu do przymiarki. Będąc u księcia zauważył, że w pokoju, w którym go Sapieha przyjął, nie ma żadnego lustra. Książę bardzo był zadowolony z kontusza. Krawczyk obiecał doszyć na następny dzień wyloty, zabrał kontusz i wrócił do domu. Tam wyciął z kontusza materiał na plecach i uszył z niego wyloty. Na plecach została tylko podszewka.
Następnego dnia zaniósł kontusz księciu do zamku, pomógł mu go założyć i czekał co dalej się stanie. Książę był zachwycony. Miał piękny kontusz, który kosztował go mniej niż zwykle. Wynagrodził krawczyka sowicie.
Wziął krawczyk swoją zapłatę i natychmiast wyjechał z Koźmina byle dalej od księcia. Już niedługo później Sapieha odkrył co się stało, gdy obejrzał plecy kontusza i przeczytał na przyczepionych do nich kartce: "A tył to już skroi ktoś inny"

Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.